Onderlinge competitie laat mannen op vrouwenjacht gaan

Ooit weleens opgemerkt dat mannen na bijvoorbeeld een potje golf, kaarten of wat dan ook brallerig worden? Het ligt ~hoe kan het ook anders?~ aan hun testosteron. Dat stijgt namelijk van competitie.

Mannen die na een wedstrijdje met een andere man veel extra testosteron aanmaken, zijn daarna vriendelijker en stoerder tegen een onbekende vrouw die zij ‘toevallig’ tegenkomen………..

Dat blijkt uit promotie-onderzoek van de Groningse psycholoog Leander van der Meij onder Spaanse studenten in Valencia.

Van der Meij liet de 84 jonge mannen eerst per tweetal tegen elkaar strijden in een soort quiz. De mannen wisten niet dat de uitkomst al vast stond: de door het lot aangewezen ‘verliezer’ zou met 20 tegen 7 worden verslagen. Dit spelletje leidde tot een verhoogde aanmaak van testosteron: in speeksel dat na de quiz werd opgevangen zat ruim 16 % meer testosteron dan in speeksel vóór de test. Opmerkelijk genoeg was er geen verschil tussen ‘winnaars’ en ‘verliezers’.

Na de quiz werd een ontmoeting in scène gezet met een jonge vrouw of man. De mannen die eerder het meeste extra testosteron hadden aangemaakt, toonden meer interesse in de vrouwen, vertelden meer over zichzelf en glimlachten ook vriendelijker. Kortom: ze gingen meer op de verleidingstoer.

Leander van der Meij: “Testosteron roept vaak associaties op met machogedrag en agressiviteit. Mijn onderzoek laat zien dat het, afhankelijk van de context, ook tot positief sociaal gedrag kan leiden: testosteron bereidt mannen voor op paarvorming.”

Het verband tussen testosteron en flirtgedrag was al langer wetenschappelijk aangetoond. Tot dusver was er de kip of het ei-vraag: flirten mannen met een hoger testosteron meer of stijgt door het flirten hun testosteron? In beschreven experiment gaat de stijging van het testosteron vooraf aan het flirten, maar het betrof hier dan ook wel ‘Latin Lovers’.

Van der Meij toont in zijn proefschrift ook aan dat het testosteronniveau van mannen omhoog schiet wanneer er een vrouw in de buurt is. Dit verschijnsel is het duidelijkst waarneembaar bij mannen met een agressieve, dominante persoonlijkheid. Voorts bleek dat agressieve, dominante mannen en mannen die een maand of langer geen seksueel contact hadden gehad of geen vaste relatie hadden, sowieso al een hoger testosteronniveau hadden dan de overige mannen.

Verhoging van het testosteronniveau vergroot niet alleen de motivatie om partners aan te trekken, maar leidt waarschijnlijk ook tot gedrag dat vrouwen aantrekkelijk kunnen vinden.

Bij mannen stijgt ook het cortisolniveau in aanwezigheid van een vrouw. Dit bleek uit weer een ander experiment waarin mannen 5 minuten moesten wachten in het gezelschap van een vrouw of man die zij niet eerder ontmoet hadden. Na deze contactperiode beoordeelden de mannen de aantrekkelijkheid van de persoon die hen gezelschap had gehouden. Hierbij bleek dat het cortisolniveau steeg naarmate de vrouw aantrekkelijker werd gevonden.

Cortisol is vooral bekend als stresshormoon. Een chronisch hoog cortisolniveau kan slecht zijn voor de gezondheid. Van der Meij: “Maar het activerende effect van cortisol, dat het extra energie beschikbaar maakt in het lichaam, kan helpen bij het flirten.”

Dit is een update van een bericht van een half jaar geleden.


Lees ook:Flirten met mooie vrouwen houdt mannen gezond
Lees ook:Mannen raken opgewonden van lichaamslucht vruchtbare vrouw
Lees ook:Extra testosteron maakt ook vrouwen te eigenwijs om samen te werken
Lees ook:Huilende vrouwen temperen de sekslust van mannen
Lees ook:Testosteron maakt vrouwen minder empathisch

Heb jij Relatie.Blog nog steeds niet toegevoegd aan je Google homepage of Reader? Klik hier!


Geef een reactie